Forex Blog

Bitcoin Volatilitesiyle Başa Çıkmak

Bitcoin Volatilitesiyle Başa Çıkmak

Bitcoin Volatilitesiyle Başa Çıkmak

Volatilite ve belirsizlik, Bitcoin’in ya da herhangi bir piyasanın kaçınılmaz özellikleridir. Bu koşullarda kimse kendinden emin ve kuşkusuz olamaz.

Yarın ne olacak?

Sürprizler, şoklar veya sıkıcı bir piyasa günü olabilir. Yüksek ve düşük oynaklık, ticaretin kaçınılmaz özellikleridir. Eğer oynaklık her zaman pusuda bekleyen bir tehlikeyse, onunla nasıl baş edebiliriz?

Yüksek volatilite ile karşı karşıya olduğumuzda buna hazırlıklı olmalıyız. Sadece buna hazırlıklı olmamız yetmez, aynı zamanda onunla birlikte gelen rasyonalitemizin zorluklarına da hazır olmalıyız.

Bitcoin Ne Kadar Oynaktır?

Oynaklık, bir varlığın zaman içinde ne kadar kaybettiğinin veya kazandığının bir ölçüsüdür. Yüksek volatilite, bir varlığı elde tutmanın riskli olduğu anlamına gelir. Değeri önemli ölçüde artabilir veya azalabilir. Bitcoin’in oynaklığı azalırsa, Bitcoin’den dönüştürme maliyeti azalırken talep de azalacaktır. Ancak oynaklığın olmaması arzu edilen bir durum değildir. Hareket olmadan kar etme fırsatı da olmaz. Bu yüzden tüccarlar hareket etmeyen varlıklardan kaçınırlar. Riske yönelmelerinin sebebi, fırsatların olmasından dolayıdır.

Yukarıdaki grafikte gördüğümüz gibi, Bitcoin diğer para birimlerinden önemli ölçüde değişkendir. Oynak Rand bile,  Bitcoin’e kıyasla sessiz kalıyor. Hatta Altın, Bitcoin’in yaklaşık yüzde 5’ine kıyasla yalnızca yüzde 1,2 civarında bir değişkenlik gösterebiliyor.

Dalgalanmayla Başa Çıkmak

Kişisel Mali Tamponunuzu ve Risk Toleransınızı Belirleyin

Ticaret ve yatırım ile uğraşıyorsanız kayıplar kaçınılmazdır. Yolculuğa başlamadan önce, kaybetmeyi göze almalısınız ancak daha fazlasını riske atmadığınızdan ve hatta finansal tamponunuzu iyi belirlediğinizden emin olmalısınız. Yatırımınızı kaybederseniz, sahip olduğunuz her şeyi kaybedersiniz.

Gerçek hayatta yaşayabileceğiniz acil durumlar için bir tampon bölgeye ihtiyacımız var. Herkes zor zamanlarla karşı karşıya kalabilir ve bunlara hazırlıklı olmalıdır, ancak finansal tamponunuzun ne kadarı yeterli olacak?

Finansal tamponunuzun nasıl olması gerektiği cevaplanması zor bir sorudur. Bu, yaşınıza ve isteklerinize bağlıdır. Örneğin, bir ev satın almak için depozito biriktiriyorsanız, tüm paranızı buna yatırmanız gerekebilir. Ancak, emekliliğe hazırlanıyorsanız muhtemelen hayatınızın bu noktasında tasarruflarınızı riske atmak istemeyebilirsiniz.

Yatırım veya ticarete başlamadan önce cevaplamanız gereken bir diğer soru ise, oynaklığın kendisine ne kadar rahat olduğunuzdur?

ABD borsasının enflasyona göre düzeltilmiş getirisi yaklaşık yıllık olarak yüzde 7’dir, ancak bu da oynaklık gösterebilmektedir.

Yüzde 7 kulağa hoş geliyor, ancak 2007/8’de yaşanan küresel finans krizini ya da geçen yıl şubat ayında görülen satış eğilimlerini atlatabilecek gücünüz var mı?

Sıcağı kaldıramıyorsanız ateşe yaklaşmayın!

Aldığınız Riski Çeşitlendirin

Bitcoin uzmanı olmaya çalışmayın. İşlemlerinizi veya yatırımınızı olabildiğince çeşitlendirin. Altın bile bazı risk azaltıcı çeşitlilik sunabiliyor. Bitcoin ne zaman yalpalasa altın dayanıyor. Altın, son zamanlarda Bitcoin kadar dönüşler göstermedi, ancak Bitcoin ve Altın içeren bir portföy tek başına bir Bitcoin portföyünden çok daha az risklidir.

Borsa veya emtia gibi diğer varlıkları düşünün. Bir ülkede kripto ticareti yasağının ilan edilmesinin petrol fiyatı üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Portföyünüz yalnızca kriptolardan oluşmuyorsa, şok edici haberler holdinginiz veya sizin üzerinizde çok daha az etkiye sahip olacaktır.

İdeal portföyünüz birbiriyle ilişkili olmayan varlıklardan oluşmalıdır.

Sakin Olun ve Mantıksızlıktan Kaçının

Bitcoin gibi oynak piyasalar, kar için bir fırsat sunduğu kadar felaket için de sunar.

Bu değişimler duyarlılığınızı arttırmış olabilir mi?

Belki de uzun vadeli grafiğe bir göz atmak, trendin gidişatı hakkında size daha önemli şeyler gösterebilir.

Çünkü hissettiğiniz şey, nabzınızın hızlanması, adrenalin pompalanması ya da yalnızca sürü psikolojisi etkisi olabilir. İnternetin gürültülü ortamı sizi basit bir mesaj ile sağır etmiş olabilir. Nefesinizi yavaşlatıp durumu değerlendirin ve ne pahasına olursa olsun paniğe kapılmayın. Bu şekilde, mantıksız davranışlarınızı tanıyıp korkuyu kontrol edebilirsiniz. Fırsatları araştırın ve analiz becerilerinize odaklanmaya çalışın. Korku, berrak düşünmenin düşmanıdır.

Aşırı Alım-Satım Yapmayın

Yüksek volatilite zamanlarında pazarlara girip çıkmak ve her harekete tepki vermek güçlü bir dürtüdür. Sonuçta, kar elde etmek veya bir pozisyondan çıkmak size farenizi tıklatma uzaklığındadır.

Bu çok yıkıcı olabilir!

Paranızı eritebilir ve kendinizi daha fazla psikolojik baskı altına alabilirsiniz. Bu da karın en güçlü düşmanlarından biridir.

Bitcoin’i Kontrol Edemezsiniz

Unutmayın, bu devasa pazarda misafirsiniz ve bu pazar size hiçbir şey borçlu değil. Piyasanın beklemediği haberler elbette gelecek ve ara sıra şok geçireceksiniz.

Kar ve zararınıza takılıp kalabilir veya kafanızı kuma sokup zararlarınızı görmezden gelebilirsiniz.

Takıntılı bir hale bürünebilir ya da korkudan donuk bir şekilde kalabilirsiniz. Gene de Bitcoin’in istediğiniz şekilde hareket etmesini sağlayamazsınız. Bunu kabul edip sakin kalın ve mantıksızlıktan kaçının.

Kontrolden çıkma korkusu neredeyse her zaman aşırı alım satımdan kaynaklanır.

Bitcoin’in oynaklığına saygı gösterin! Duygusal olarak takıntılı olmaktansa piyasanın farkında olmaya çalışın.

Özet

Bitcoin ve diğer menkul kıymetler için volatilite ve belirsizliğin kaçınılmaz özellikler olduğunu unutmayın. İşlem yapmadan önce, acil durumlar için bir tampon nakit ayırmak ve tolere edebileceğiniz risk düzeyini belirlemek çok önemlidir.

Çeşitlendirme, Bitcoin risklerini azaltmanın iyi bir yoludur ancak oynaklığı ortadan kaldırmaz.

Aşırı dalgalanma karşısında paniğe kapılmadan önce, psikolojiniz hakkında yüksek bir farkındalığa sahip olmalısınız.

Bitcoin veya herhangi bir varlıkta kontrol edebileceğimiz ve edemeyeceğimiz şeyler üzerinde aşırı al-sat eğilimine direnmelisiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like