Forex Blog

Hareketli Ortalamalar Nasıl Kullanılır?

Hareketli Ortalamalar Nasıl Kullanılır?

Hareketli Ortalamalar Nasıl Kullanılır?

Hareketli ortalamalar MA, üstel hareketli ortalamalar EMA, basit hareketli ortalamalar SMA, ağırlıklı hareketli ortalamalar ise WMA olarak adlandırılır.

MA, günlük tüccarların istikrarın nerede yattığını belirlemek için kullandıkları önemli bir grafik göstergesidir.

EMA, bir süre boyunca trend yönünü ölçen SMA ile benzerdir. Bununla birlikte, SMA basitçe bir ortalama fiyat verisi hesaplarken, EMA daha güncel olan verilere daha fazla ağırlık uygular.

EMA, basit hareketli ortalamalar ve ağırlıklı hareketli ortalamalara göre daha hızlı tepki verir.

Ticaret yapmak isteyen insanlar için son günler grafik konusunda çok daha fazla öneme sahiptir. Bu ortalama, gün kapanışını baz alarak; formül haline getirilmiş bir çizgi grafiktir. Tanım kısımlarını atlayarak, asıl konumuz olan EMA‘nın nasıl kullanılacağını anlatmaya başlayalım.

Hareketli Ortalamalar Nasıl Kullanılır?
Hareketli Ortalamalar Nasıl Kullanılır?
  • EMA yorumlanırken SMA için geçerli olan kuralları takip edin. Çünkü EMA, genellikle fiyat hareketine daha fazla duyarlıdır. Hem eğilimleri SMA’dan daha erken belirlemenize yardımcı edebilir hem de, EMA muhtemelen karşılık gelen SMA’dan daha kısa vadeli değişiklikler geçirir.
  • Trend yönünü belirlemek ve belirlediğiniz yönde işlem yapmak için EMA’yı kullanabilirsiniz. EMA yükseldiğinde, fiyatlar EMA’nın yakınına doğru düştüğünde satın alma yapabilirsiniz. EMA düştüğünde ise, fiyatlar EMA’ya doğru yükseldiğinde satış yapabilirsiniz.
  • Ayrıca, hareketli ortalamalar size destek ve direnç seviyelerini görme şansı da sunar. Yükselen bir EMA, fiyat hareketini destekleme eğilimindeyken, düşen bir EMA fiyat hareketine direnç sağlama eğilimindedir. Bu, fiyat yükselen EMA’ya yakın olduğunda satın alma ve fiyat düşen EMA’ya yakın olduğunda satış stratejisini güçlendirir.
  • EMA ile birlikte tüm hareketli ortalamalar, alttaki ve üstteki ticareti nitelendirmek için yapılmamıştır. Hareketli ortalamalar, herhangi bir eğilimin ana yönünde işlem yapmanıza destek sağlayabilir ama giriş ve çıkış yerlerinde bir gecikme olabileceğini de unutmayın. EMA, aynı süredeki SMA’dan daha kısa bir gecikme sunar.

Hesaplama

EMA’nın, hesaplamasında EMA’nın önceki değerini nasıl kullandığına dikkat etmelisiniz. Bu, EMA’nın mevcut değeri dahilindeki tüm fiyat verilerini içerdiği anlamına gelir. En yeni fiyat verileri, Hareketli Ortalama üzerinde en fazla etkiye sahiptir ve en eski fiyat verileri yalnızca minimum etkiye sahiptir.

EMA = (K x (C – P)) + P

Burada:
C = Mevcut Fiyat
P = Önceki dönemler EMA (ilk dönem hesaplamaları için SMA kullanılır)
K = Üstel düzeltme sabiti

Düzeltme sabiti K, en son fiyata uygun ağırlığı uygular. Hareketli ortalamada belirtilen periyot sayısını kullanır.

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like