Forex Blog

Kripto Para Ticareti Nedir?

Kripto Para Ticareti Nedir?

Kripto Para Ticareti Nedir?

Kripto para; işlemleri güvence altına almak, ek birimlerin tedarikini kontrol etmek ve transferleri doğrulamak için blok zinciri teknolojisini kullanan bir değişim aracı olarak tasarlanan dijital varlıklardır.

Kısacası, kripto para birimi merkezi olmayan bir dijital para birimidir.

Kripto para birimi, çeşitli biçimler alabilen bir “cüzdan” içinde saklanır. Örneğin, Bitcoin çevrimiçi veya çevrimdışı bir elektronik cüzdanda saklanabilir.

Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamoto takma adını kullanan bir kişi veya grup tarafından başlatılan ilk kripto para birimiydi. Bu dijital para, o zamandan beri diğer birçok kripto para biriminin yolunu açtı ve kripto para piyasasını bugünkü haline getirdi.

Bitcoin’in piyasaya sürülmesinden ve popülerlik kazanmasından birkaç yıl sonra, birçok yeni kripto para birimi ortaya çıkmaya başladı. Altcoinler olarak bilinen bu dijital para birimleri, Bitcoin’in alternatifleri olarak düşünülebilir.

Altcoinler, Bitcoin’den çeşitli şekillerde farklılık gösterebilir. Bazılarının değişik bir ekonomik modeli olabilir ve farklı temel algoritmalar veya bloklar kullanabilir. Daha uyarlanabilir bir programlama dili sunan kripto para birimleri vardır. Böylece, uygulamalar blok zincirinin üzerine inşa edilebilir.

Bazı altcoinler değerli hiçbir şey sunmaz. Bu nedenle, tüm kripto para birimleri alım satımdan önce dikkatli bir şekilde araştırılmalıdır.

Tüccarlar arasında büyük bir popülerlik kazanan kripto para birimleri, günümüzde kendi başlarına bir varlık sınıfı haline gelmiş durumda. Değişkenlikleri, tüccarlara kar elde etmeleri için büyük fırsatlar sunan bu paralar, şimdilerde her zaman olduğundan çok daha fazla rağbet görüyor.

Kripto Para Ticareti Nerede Ve Ne Zaman Yapılır?

Kripto para birimleri dijital toplumun bir ürünüdür ve tıpkı dijital toplum gibi 7 gün 24 saat çalışırlar. Yani, haftanın herhangi bir zamanında kripto para ticareti yapabilirsiniz.

Hisse senetleri ve emtiaların aksine, düzenlenmiş bir borsada işlem görmeyen kripto paralar, günün her saatinde işlem görse de, daha yoğun olduğu bazı dönemler olabilir.

ABD, Rusya ve İngiltere’nin en büyük üç kripto ticaret bölgesi olduğu göz önüne alındığında, Amerikalıların Avrupa pazar saatlerinde kripto para birimi için yoğun zamanlar olma eğiliminde olması şaşırtıcı değil.

Asya piyasa saatleri, hafta sonları bile kripto para birimi için çok değişken zamanlar olabilir. Pazar gecesi (GMT) boyunca kripto para birimi fiyatlarında büyük hareketler görülmesi alışılmadık bir durum değildir. Bu, Avrupa saat dilimlerinde ticaret yapan kişiler için zararlı olabilir.

Kripto para birimi borsaları ile ilgili en belirgin şey, her bir borsa arasındaki fiyat eşitsizliğine ne ölçüde ulaşabileceğidir. Örneğin, Bitcoin’in borsalar arasında 500 dolara kadar fiyat eşitsizliği yaşadığı zamanlar olmuştur. Bu eşitsizliğin nedenleri, borsalardaki likidite farklılıkları ve genellikle bu borsaların coğrafi konumu ile ilgilidir. Kripto para fiyatlarındaki büyük hareketlerin hemen ardından fiyat eşitsizliğinin daha belirgin hale geldiği de unutulmamalıdır.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like