Forex Blog

Piyasaları Anlamak İçin Bilmeniz Gereken 16 Mum Grafiği Formasyonu

Piyasaları Anlamak İçin Bilmeniz Gereken 16 Mum Grafiği Formasyonu

Candlestick Charts Explained | Candlestick Patterns

18 yüzyılda Japonlar tarafından geliştirilen Mum Grafikleri, bugün hala geçerliliğini koruyan ve birçok analist tarafından kullanılan teknik yöntemlerden biridir.

Her bir mum çubuğu, belirlenen zaman aralığı içerisinde belirli bir hisse senedinin açık, yakın, yüksek ve düşük fiyatlarını gösterir. Mum Grafikleri piyasalara dair genel bir bakış açısı sunması nedeniyle diğer grafiklere kıyasla çok daha fazla bilgiyi içerisinde barındırır dolayısıyla iyi bir analiz ile hisse senetlerinin geleceğe ilişkin hareketliliğine dair fikir verebilir.

Bir mum çubuğu, açılış-kapanış fiyatları arasındaki farkı temsil eden; gövde denen bir kutucuktan ve bu gövdenin üstünde ve altında yer alan ince dikey çizgilerden oluşur. Bu bireysel mum grafikleri zaman içerisinde analistlerin destek ve direnç seviyelerini tanımlamak için kullanabilecekleri desenlere dönüşür. Bu desenler ise piyasalardaki fırsatları işaret eder.

Mum adı verilen gövdeler; kapanış fiyatı açılış fiyatının üzerinde ise beyaz veya yeşil; kapanış fiyatı açılış fiyatının altında ise siyah veya kırmızı renkte olur. Bu grafik yöntemi; en yüksek ve en düşük fiyat bilgisiyle birlikte açılış ve kapanış fiyatlarını da verir.

Analizlerde en sık yapılan hata ise tek bir mum çubuğuna bakarak piyasa hakkında yorum ve tahminlerde bulunulmasıdır. Gerçekçi bir analiz için mum grafiklerinin sunduğu kuş bakışına ihtiyaç vardır. Yani birbiri ardında sıralanan mumlara bakmak ve piyasaları bu şekilde yorumlamak gereklidir. Orta ve kısa vadeli grafiklerde diğer yöntemlerden çok daha başarılıdır bu nedenle günlük at-sat yapan kişiler için ideal bir yöntemidir.

Fiyat hareketinin gelecekteki yönünü tahmin etmek için yaygın olarak kullanılan 16 mum grafiği formasyonunu yakından inceleyelim.

Boğa Formasyonları

How to Trade Bull Flag Pattern | Bullish Flag Chart Pattern

Boğa formasyonlarında, kapanış fiyatları açılış fiyatlarından daha yüksektir. Yükseliş eğilimini işaret eder.

1.Çekiç (The Hammer)

Tek mumdan oluşan bu formasyonda, gövde kısa kuyruk uzundur; bu görüntüsüyle çekici andırır ve adını da bu benzetmeden alır.

Çekiç formasyonu düşüş trendlerinde en dip seviyede oluşur. Gövdenin içinin beyaz veya yeşil olması piyasanın dönüş habercilerinden biridir. Fakat trendin yükseldiğini doğrulabilmek bu noktada oldukça önemlidir. Bunun için ise ertesi günün verileri dikkatle incelenmeli ve gövdenin destek seviyesinin altına inmediği mutlaka gözlemlenmelidir.

2.Ters Çekiç (Inverse hammer)

Ters Çekiç Boğa formasyonu; siyah (veya kırmızı) mumu takip eden ve yukarıda yer alan kuyruğu uzun gövdesi kısa bir mumla karakterize edilir.

Piyasalarda yükseliş trendi geçerlidir. Siyah (veya kırmızı) mumu takip eden çubuğun rengi önemli değildir ancak mum grafiğinin üstte yer alan kuyruğu, gövdenin en az iki katı kadar olmalıdır.

3.Yutan Ayı Formasyonu (Bullish engulfing)

Kendisinden önce gelen siyah (veya kırmızı) gövdeyi kapsayan beyaz (veya yeşil) gövde şeklinde tanımlanır.  Beyaz mumun gövdesi siyah mumun gölgelerini de içine alacak büyüklüktedir. İlk gün oluşan siyah mumun uzunluğu önemli değildir.

Piyasa analizinde kullanılan güvenilir formasyonlardan bir tanesidir. Yukarı teyit için ertesi günlerde gerçekleşen hareketler gözlenmelidir. Bu hareketlerin direnç seviyesinin üzerine doğru yönelim göstermesi gerekir.

4.Delen Mumlar (Piercing line)

Yine güvenilirliği yüksek formasyonlardan bir tanesidir. İki mum çubuğundan oluşur ve trend dönüşlerini işaret eder.

Formasyonun ilk gününde siyah bir mum çubuğu gözlemlenir bunu takip eden 2’nci günün açılışı ise birinci günün altında yer alır. İkinci günün mum çubuğu düşük açılıştan sonra yukarı doğru hareket yaparak ilk günün gövdesinin üst yarısında kapanır.

Teyit seviyesi son kapanış fiyatı olarak tanımlanır. Formasyonun teyit edilmesi için, fiyatların bu seviyeyi aşması gereklidir.

5.Sabah Yıldızı (Morning star)

Üç çubuktan oluşur ve düşen bir trendin sonucunda ortaya çıkar. Siyah mum çubuğuyla başlayan formasyonu ertesi gün aşağı doğru boşluk bırakan kısa bir mum çubuğu takip eder. Üçüncü gün ise, birinci güne ait siyah gövdenin içine doğru kapanan beyaz bir mum çubuğu gözlemlenir.

Yükseliş trendlerini takip etmek kullanılan güvenilir formasyonlar arasında yer alır.

6.Üç Beyaz Asker (Three white soldiers)

Üç Beyaz Asker Formasyonu bir merdiveni andırır şekilde her biri diğerinden daha yüksek üç uzun beyaz mumdan oluşur ve önemli bir dönüş sinyalidir. Her günün açılışı bir önceki kapanıştan biraz daha aşağıda olur ve gün içinde yeni zirve denemeleri gözlemlenir.

Üç Beyaz Asker piyasanın gereğinden uzun bir süre çok düşük fiyatlarda kaldığı ortamlarda oluşur.

Ayı Formasyonları

The Bear is Coming - Are you prepared? - comparic.com

 

Bu formasyonlar genellikle bir yükseliş trendinden sonra oluşur ve bir direnç noktasına işaret eder.

1.Asılı Adam (Hanging man)

Asılı adam formasyonu bir trendin en yüksek seviyesinde veya yükseliş trendi esnasında oluşur. Tek mumlu bir formasyondur.

Gövde, kuyruğun yukarısında yer alır. Çekiç formasyonuyla görünüm olarak benzerdir ancak bu formasyon çekicin aksine yükseliş trendinde meydana gelir.

Asılı Adam, piyasanın tepe yaptığına veya bir direnç seviyesine işaret eder. Bir yükseliş sonrası görüldüğünde satış baskısının artmaya başladığının bir göstergesidir.

2.Kayan Yıldız (Shooting star)

Bu formasyon, fiyatların zirveye yaklaştığına işaret eder.

Görünüm itibariyle ters çekice benzer ancak bu formasyon da diğerinin aksine yükseliş trendinde görünür ve aşağı dönüşün işaretidir.

Ters Çekiç’in görüldüğü ikinci gün piyasa en düşük seviyesinden veya ona yakın bir seviyeden başlar ancak sonrasında fiyatlar yön değiştirir.

3.Yutan Ayı (Bearish engulfing)

Yutan ayı formasyonu aslında yutan boğa formasyonunun tam tersidir. İki çubuktan meydana gelir, yükseliş eğiliminin zirvesinde veya düşüş trendi sırasında bir düzeltme olduğunda meydana gelir.

İlk gün küçük bir beyaz gövde gözlemlenir bunun ardından yani ikinci gün siyah gövde önceki gün meydana gelen beyaz gövdeyi içine alır, kapsar. Gün sonu kapanışın altı, teyit bölgesidir ve piyasaların düşeceğine işaret eder.

4.Akşam Yıldızı (Evening star)

Akşam Yıldızı, Sabah Yıldızı formasyonun tam tersidir ve bir tepe dönüş sinyalidir.

Formasyon, beyaz bir mum çubuğuyla başlamalı ve yukarı yönde boşluk bırakarak açılan bir kısa bir mum çubuğuyla (beyaz veya siyah) devam etmelidir. Üçüncü gün ortaya çıkan siyah mum çubuğu bir önceki kısa mum çubuğunun ya gövde üst seviyesinden ya da daha aşağıdan açılmalıdır ve formasyonun başındaki beyaz mum çubuğunun önemli ölçüde içinde kalacak şekilde kapanmalıdır. Ne kadar aşağıda kapanması gerektiği, formasyonda bulunun diğer iki mum çubuğuna bağlıdır. Üçüncü günün kapanış fiyatı, ilk günün açılış fiyatı ile ikinci günün gövde üst değeri arasındaki orta noktaya erişmelidir.

5.Üç Siyah Karga (Three black crows)

Üç Siyah Karga formasyonu; aşağı doğru merdiven gibi alçalan her biri diğerinden daha düşük konumda olan üç normal boyda veya uzun mumla tanımlanır. Her oturum bir önceki güne benzer bir fiyatla açılır, ancak satış baskısı her kapanışta fiyatı düşürür.

Bu formasyon piyasada güçlü bir dönüş gerçekleşeceğine işaret eder.

6. Kara Bulut (Dark cloud cover)

Piyasada yükseliş trendi söz konusuyken oluşan iki çubuklu bir fonksiyondur. Piyasada bir yükseliş trendi söz konusuyken, formasyonun ilk gününde beyaz bir mum çubuğu gözlemlenir. İkinci gün, yukarı yönde boşluk bırakarak daha yüksek bir fiyattan açılır, ancak bir önceki mum çubuğunun gövdesinin orta seviyesinden daha aşağıda kapanarak güçlü bir siyah mum çubuğunun oluşmasını sağlar.

DOJİ

Doji, açılış ve kapanış fiyatlarının yaklaşık olarak birbirine eşit olduğu durumlara işaret eder.

Gövde uzunlukları sıfır veya sıfıra yakındır. Piyasanın yönü hakkında kararsızlığı yansıtan özel bir sinyaldir. Alıcılarla satıcılar arasındaki savaşta karşılıklı çekişmeyi temsil eder kısacası bir ateşkestir. Yakın gelecekte yön değişikliği gerçekleşebileceğini gösterir.

Doji’ler tek başına yorumlanabileceği gibi önceki ve sonraki fonksiyonlarla birlikte de değerlendirilebilir. Örneğin, Uzun beyaz bir mum çubuğsu veya yükselişten sonra Doji’nin ortaya çıkması alış baskısının zayıfladığına işaret ederken; siyah bir mum çubuğu veya düşüşten sonra görünmesi satış baskısının azalmakta olduğunu gösterir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like