Forex Blog

Trend Kanalları Nasıl Çizilir?

Trend Kanalları Nasıl Çizilir?

Trend Kanalları Nasıl Çizilir?

Bu yazımızda, ticaret yapanlar için oldukça önemli olan Trend Kanalları Nasıl Çizilir? konusuna açıklık getireceğiz.

Teknik analizlerde grafikleri anlamlandırmak için kullanılan trend kanalları, alım-satımda kalmak ve yeni alım-satıma girmek için de kullanılabilir.

Trend kanalları, bir trendin veya yatay hareket eden bir piyasanın salınım yükseklerini ve salınım düşüklerini birbirine bağlayan en az iki trend çizgisinden oluşur. Trend kanallarının tamamen paralel olması gerekmediğini anlamak önemlidir ve trend kanalının bir tarafının yatay bir destek veya direnç olması bile mümkündür.

Ayrıca trend çizgilerini çizerken mumların hem fitillerini hem de gövdelerini kullanabilirsiniz. Burada mükemmel trend çizgileri çizmek önemli değil, daha çok genel olarak fiyat hareketini ve trend dalgalarını tanımlayan trend çizgilerini bulmak önemlidir.

Bir trend kanalının kırılması, yalnızca fiyat kapanır ve trend çizgisinin altında kalırsa geçerlidir. Trend çizgisinden geçen bir penetrasyon ve fitil yeterli değildir. Bu nedenle alım satım kararlarını yalnızca mum kapandığında vermeniz zorunludur.

Bir trend kanalı oluşturmak için iki mükemmel paralel trend çizgisi bulmanın önemli olmadığından bahsetmiştik. Çoğu zaman, bir pazarın size bir tarafta yatay bir destek seviyesi ve diğer tarafta bir trend çizgisi gösterdiğini görürsünüz. Belki de trend çizgileriniz birleşiyor ve size bir kama veya flama gibi bir şey gösteriyor.

Birçok vadeli işlem yatırımcısının yaptığı en yaygın hata, yalnızca ders kitabındaki fiyat modellerine odaklanmalarıdır. Böylelikle, fiyat hareketiyle ilgili önemli bilgileri kaçırırlar ve diğer önemli ipuçlarını görmemiş olurlar.

Aşağıdaki ekran görüntüsü, fitillerin genellikle trend çizgileri boyunca ateş edebileceğini, ancak bir fiyat aralığa geri döndüğü sürece trend çizgisinin hala geçerli olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda, nadiren paralel trend çizgileri bulursunuz ve yakınsayan trend kanallarını görmek çok daha yaygındır.

Şimdi, bu trend kanallarını tam olarak nasıl çizeceğimizi görelim.

Öncelikle bir grafik açın ve bu grafikteki dip noktaları belirleyin.

Trend Kanalları Nasıl Çizilir?

Belirlediğiniz iki dip noktayı birleştirin ve oluşan doğrunun paralelini alarak tepeleri birleştirecek şekilde taşıyın.

Trend Kanalları Nasıl Çizilir?

Burada düşüş trendi olarak verilen örneği dikkatli bir şekilde incelemeye çalışın. Üst çizgi gün kapanışını geçtiğinde AL, kanalın içine düştüğünde ise SAT anlamına gelmektedir.

Yükseliş trendinde çizilen kanallarda; gün kapanışı kanalın altında kalırsa SAT, kanala yeniden girerse de AL anlamına gelmektedir.

Aşağıdaki grafikte kırmızı çizgiler düşüş, yeşil çizgiler ise yükseliş kanallarını ifade etmektedir.

Trend Kanalları Nasıl Çizilir?
Trend Kanalları Nasıl Çizilir?

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like